اخبارکتابخانه مرکزی دانشگاه الزهرا

جستجو اخبار

اخبار کتابخانه مرکزی
05

ساختمان جدید کتابخانه مرکزی دانشگاه الزهرا افتتاح گردید

ساختمان جدید کتابخانه مرکزی دانشگاه الزهرا افتتاح گردید
کتابخانه مرکزی دانشگاه الزهرا (س) بعدازظهر روز سه شنبه مورخ ۵ دی ماه ۹۶ با حضوردکتر اشرف بروجردی، مشاور رئیس جمهور و رئيس کتابخانه ملي و دكتر مهناز ملانظري، رئيس دانشگاه الزهرا (س)، معاونين، جمعي از مسئولان، استادان، كتابداران و دانشجويان اين دانشگاه افتتاح شد. مسئولان بعد از بازديد از كتابخانه مركزي در سالن بانو امين مركزهمايش هاي بين المللي اين دانشگاه گرد هم آمدند و به سخنراني پرداختند.
در ابتدای مراسم دکتر ملانظری، رئیس دانشگاه الزهرا افتتاح کتابخانه مرکزی را قدمي در راه فراهم سازي پيش زمينه هاي ترويج علم بيان کرد و از دكترعلي رحماني، معاون اداري و مالي دانشگاه درخواست كرد تا گزارشي از ساخت كتابخانه مركزي ارائه نمايد. دكتر رحماني بيان كرد: تلاش و فعاليت ها براي راه اندازي و ساخت كتابخانه مركزي در دو فاز (فاز اول از ۳۰ مهر ۹۳ تا ۱۶ آبان ۹۴ و فاز دوم (آماده سازي نهايي) از ۱۶ آبان ۹۴ تا امسال ) آغاز و انجام شد. وي فضاي كل كتابخانه مركزي را در حدود ۶۸۹۰ مترمربع عنوان كرد و ادامه داد: زيرزمين كتابخانه (مركز اسناد و پايان نامه ها) ۱۲۷۵ مترمربع، طبقه همكف ۸۷۵ مترمربع، نيم طبقه همكف (براي بخش اداري و رياست كتابخانه) حدود ۶۵۰ متر، طبقه اول ۹۴۵ مترمربع، طبقه دوم ۹۸۰ مترمربع، طبقه سوم ۹۷۵ مترمربع و طبقه چهارم ۹۸۰ مترمربع است. 
رحمانی با بیان اینکه بهای تمام شده ساخت و تجهيز کتابخانه ۱۷ تا ۱۹ ميليارد تومان بوده است، گفت: فلسفه اصلي کتابخانه اين است که بتواند امكان دسترسي به اطلاعات و پژوهش ها را فراهم كند و آنها به گونه اي به اشتراك گذاشته شوند لذا ترجيح ما اين است كه پايان نامه ها را تبديل به فايل هاي الكترونيك كنيم و فضاي زيرزمين اختصاص يافته به آنها را براي موارد ديگري به كار بريم. به گفته وي، با راه اندازي كتابخانه مركزي فضاي كتابخانه اي موجود در دانشگاه از ۲۳۹۲ مترمربع به ۶۸۹۰ مترمربع ارتقاء يافته است. معاون اداري و مالي دانشگاه الزهرا (س) گفت: در گام اول، اين كتابخانه از ۷صبح تا ۹ شب و پنجشنبه ها به صورت دو شيفت خدمت رساني مي كند، اميدواريم كتابخانه يك مزيت نسبي براي دانشگاه و جذب هرچه بيشتر دانشجويان به كتاب و فضاي كتابخانه شود. 
دکتر زویا آبام، رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه الزهرا (س) سخنران بعدی مراسم به بيان تاريخچه تأسيس کتابخانه پرداخته و گفت: كتابخانه مركزي اين دانشگاه در سال ۱۳۴۳ با تعدادي از كتاب هاي اهدايي تاسيس شد و تا تابستان امسال در دو ساختمان مجزا با مساحت ۲۳۹۲ متر فعاليت داشت. در حال حاضر علاوه بر ۱۱۰ هزار كتاب موجود در دانشكده ها، كتابخانه مركزي حدود ۱۴۰ هزار كتاب دارد و مجموعا ۲۵۰ هزار كتاب فارسي و لاتين در دانشگاه الزهرا (س) موجود است.
وی ادامه داد: درحال حاضر ۱۰۰۰۰ نسخه چاپی و ۳۵۰۰ نسخه دیجیتالي شده پايان نامه، ۶۰۰۰۰ کتاب الکترونيکي و ۹۴۰ عنوان نشريه (۴۹۰ نشريه فارسي و ۴۵۰ نشريه لاتين) در کتابخانه دانشگاه قابل دسترس است و برنامه داريم نسخه هاي نشريات را هم در آينده ديجيتالي كنيم.
در ادامه برنامه دکتر عزمی، عضو هیأت علمی دانشکده فنی و مهندسي دانشگاه تحت عنوان "خدمات دسکتاب مجازی براي کتابخانه ديجيتال" سخنراني و به مولفه هاي کتابخانه ديجيتال اشاره كرد. وي توضيحاتی در جهت لزوم تبديل كتابخانه هاي سنتي به ديجيتال و گام برداشتن به سوي كتابخانه هوشمند و دانشگاه هوشمند بيان نمود. 
دکتر اشرف بروجردی، رئیس کتابخانه ملی سخنران بعدی اين مراسم با اشاره به اهميت و حفظ ارزش دانش بشر بر روي کاغذ، سنگ و غيره از گذشته هاي دور، اظهار داشت کتاب و كتاب‌خواني و نوشته و نوشتن در دين مبين اسلام بارها و بارها مورد تكريم قرارگرفته است. وي گفت: معجزه دين ما كتاب قرآن است و اين اهميت امر مكتوب را نشان مي‌دهد. در قرآن كريم به قلم و آنچه مي‌نگارد قسم يادشده كه اهميت نگاشتن، حفظ و نشر دانش بشري را نشان مي‌دهد. وي با اشاره به اينكه امروز كتابخانه‌ها حافظه بشري هستند و آثار چندين هزارساله تمدن بشر در آن‌ها حفظ مي‌شود، گفت: محافظت از دانش بشري در قالب اسناد و كتاب به يك سرمايه ملي تبديل‌شده كه كشورها به اين جمع‌آوري و حفاظت مباهات مي‌كنند و افتخار فرهنگي بسياري از ملت ها حفظ نسخ و كتاب هاي قديميشان است؛ در ايران هم ۳ يا ۴ مركز واقعي از منابع خطي قديمي محافظت مي كنند، مثلا كتابخانه ملي افتخار حفاظت از ۳۸ هزار نسخه خطي را به عنوان گنجينه و سرمايه دانش بشري دارد. وي ادامه داد كتابخانه ملي محل طرح و ارائه تفكر و نظرات انديشمند است و از همه متفكران دعوت مي‌كنيم تا در كتابخانه ملي به بيان انديشه‌هاي خود و به تضارب آرا بپردازند و در اين مسير همه متفكران و منتقدان آنان مي توانند از همه امكانات موجود كتابخانه ملي بهره ببرند. 
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی انتشار دانش را یکی از مهم‌ترين اقدامات فرهنگي دانست و گفت: کتابخانه محل انتشار دانش است و بايد براي ايجاد اين فضا به دانشگاه الزهرا و دکتر ملانظري تبريك گفت. 
وی افزود: کتابخانه ملی برای برگزاری و برپايي نشست‌ها و کارگاه‌هاي مشترک با دانشگاه الزهرا و ساير دانشگاه و نهادهاي علمي و پژوهشي آمادگي کامل دارد.
بروجردی یکی از مشکلات و آسیب‌هاي اجتماعي امروز را جداي نسل‌ها و حتي افراد خانواده از هم دانست و گفت: افتراق خانواده و وابستگي جوانان به فضاي مجازي به مرحله‌اي رسيده است که بايد راهکاري جدي براي آن انديشيد، قطعاً يكي از اين راه‌حل‌ها گسترش فرهنگ كتاب‌خواني و بهره‌مندي از كتاب است. كتاب‌خواني در خانواده عامل گفتگوي جمعي است و اين عامل خود در ارتباط و انتقال دانش بشري مؤثر است.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با اشاره به اینکه سرانه مطالعه کتاب در ایران بسيار کم است، گفت: بايد با گسترش فضاي كتاب‌خواني به جبران اين ضعف و نقص كمك كنيم. چراكه دانش بشري تنها از طريق مطالعه و اندوخته قابل اكتساب است و مسير ديگري ندارد.
درپایان مراسم نیز از دست اندرکاران و تلاشگران راه اندازی و فعالیت کتابخانه مرکزي تقدير و تشکر به عمل آمد.
تعداد مشاهده خبر: (774)
گروه خبر: اخبار سایت
کد خبر: 1847
  • ساختمان جدید کتابخانه مرکزی دانشگاه الزهرا افتتاح گردید
  • ساختمان جدید کتابخانه مرکزی دانشگاه الزهرا افتتاح گردید
  • ساختمان جدید کتابخانه مرکزی دانشگاه الزهرا افتتاح گردید
  • ساختمان جدید کتابخانه مرکزی دانشگاه الزهرا افتتاح گردید
  • ساختمان جدید کتابخانه مرکزی دانشگاه الزهرا افتتاح گردید
  • ساختمان جدید کتابخانه مرکزی دانشگاه الزهرا افتتاح گردید

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

تصویر کد امنیتی :
کد امنیتی را وارد نمایید: